Uçmakdere


Tekirdağ iline 85 km, Şarköy’e 36 km. uzaklıktadır. Toplamda 70 hanesi ve 210 nüfusu bulunan bir mahallemizdir. Eşsiz doğa güzelliklerine sahiptir. Deniz, balık, üzüm, şarap ve avlanma sahası açısından önemli bir yerleşim ünitesidir. Ayrıca yamaç paraşütüne elverişli yamaçlarıyla adrenalin tutkunlarının uğrak yeridir. Büyük bir ustalıkla inşa edilen evlerin çoğunun altı taş, üstü ahşap olarak yapılmış, sokak araları Arnavut kaldırımları ile döşenerek güzel bir görünüme kavuşturulmuştur.

Çeşmelerden akan gür suyun kaynağı ise hala bilinmiyor. Geçmişte iki adet rakı imalathanesi ve 30’a yakın şarap mahzeninin bulunduğu Uçmakdere’de yurt dışına şarap ihracatı da yapılmıştır. Mübadeleden sonra köye yerleşen Türkler ipek böcekçiliği, bağcılık ve tütünle uğraşmışlardır. Günümüzde mahallemizin ekonomisi bağcılık, hayvancılık, keçi sütü ürünleri, pekmez, zeytin, zeytinyağı, organik bal üretimi, ıhlamur, ada çayı ve kekik gibi ürünlere dayalıdır. Eski ismi olan Avdın ve yeni ismindeki Uçmak kelimeleri cennet anlamına gelmektedir.

İsmi kadar güzel olan bu mahalle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Uçmakdere’ye İstanbul’dan gitmek için TEM otoyolunu kullanıp Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmek gerekiyor. Kumbağ’ı geçtikten sonra bir süre orman yolunu takip ederek mahallemize varabilirsiniz.

NOT: Mahallemizi ziyaret etmek istediğiniz zaman, mahalle muhtarımız BURHAN ELMAS’ı 05301538271 telefon numarasıyla arayabilirsiniz.