HoŞkÖy


Tekirdağ iline Şarköy üzerinden 100 km, sahilden Şarköy’e 20 km uzaklıktadır. Hoşköy Rumca ’da Hora olarak anılmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde bölgede büyük ölçüde Rum nüfus barındırmış,köyde 1800’lerde 40 kadar doktor olduğu rivayet olmuştur. Hora Feneri, Abdülmecit tarafından 1861 yılında Fransızlara yaptırılmıştır.

Tamamen demirden yapılmış olan fenerin yapımında hiç kaynak kullanılmamış, metaller cıvata ile tutturulmuştur. Yerden yüksekliği 20 metre ve bir o kadar da temelinin bulunduğu söylenmektedir. 96 kristalden meydana gelen fener kendi ekseni etrafında dönerek görev yapar. Her tam dönüş 20 saniyede gerçekleşir ve bu sürede 4 kez çakar. Arazileri oldukça küçüktür. Mahalle halkı geçimini genelde zeytin ve üzüm yetiştiriciliği ile sağlamaktadır. Bölgenin en büyük ve önemli balıkçı barınağı da Hoşköy’de bulunmakta olup her zaman taze balık bulma imkânı vardır. Bu bölgede 6 kadar manastır bulunduğu söylenmektedir.

Bölgenin iklimi Fransa’nın Bordeaux bölgesinin iklimine benzetilir. Bu nedenle Kolarko, Yaprak, Kınalı Yaprak, Gamay ve Semillon gibi birçok üzüm çeşidinden şarap üretilir.

Hoşköy’de birkaç pansiyon ve motele karşılık, yazlıklarını dönem dönem pansiyon olarak kısa süreli veya sezonluk kiralayanlara raslanmaktadır. Balık, şarap ve zeytinyağı yöreye bir lezzet durağı olarak açılımlar sunmaktadır. Bağlı olduğu il olan Tekirdağ köftesini ağız tadıyla bulabileceğiniz mekânlar bu civarda da bulunabilir.

NOT: Mahallemizi ziyaret etmek istediğiniz zaman, mahalle muhtarımız ABDULLAH YATIR’ı 05362197920 numarasıyla arayabilir