SarIPolat


Tekirdağ iline 76 km, Malkara’ya 16 km uzaklıktadır. Mahalle 123 haneli ve 236 nüfusludur. Malkara –Keşan yolundan 3,5 km içeride, yüksek tepelerin içinde derin bir vadiye kurulmuştur. Vadinin güneyi ve kuzeyi açık, doğu ve batısı ise ormanlarla kaplı yüksek dağlar şeklindedir.

Köyün kurulduğu yer ilk önceleri bir çiftlikmiş. Çiftlik sahibi yanında çalışanlarla başa çıkamamış ve çiftliği çalışanlara teslim ederek oradan ayrılmıştır. Bu nedenle köyün eski adı Teslim olmuştur .

Köyün ekonomisi tarıma ve biraz da ormancılığa dayanır. Günde 1,5 – 2 ton civarında süt üretilmektedir.

Mayıs ayı içerisinde Hıdrellez şenlikleri düzenlenmektedir. Köyde pek çok çeşit yemek yapılmasına rağmen bazıları vardır ki Sarıpolat’la adeta özdeşleşmiştir. Akıtma, tarhana, yahni, bulgur pilavı, bulgur böreği, yoğurtlu çeşitleri, peynir helvası, köy ekmeği bunlardan bazılarıdır.

Mahallede doğa sporları yapma olanağı vardır. Çınar ağaçlarının altında piknik yapabilir, soğuk çeşme suyuyla içeceklerinizi tüketebilir, mahallemizin topraklarında bulunan barajda balık tutabilirsiniz.

Köyde geleneksel metotlarla yapılmış şarap içebilir, ayrılırken keçi peyniri, tereyağ ve benzeri ürünler alabilirsiniz.

NOT: Mahallemizi ziyaret etmek istediğiniz zaman, mahalle muhtarımız MUSTAFA KIZIL’ı 05446462435 numarasıyla arayabilirsiniz. DERNEK BAŞKANI MEHMET ALİ ÖZÇETİN:0544688377