Kİrazlı


Tekirdağ iline Şarköy ilçesi üzerinden gidildiğinde 113 km, sahilden 45 km ve Şarköy’e 23 km uzaklıktadır. 90 hanesi ve 319 nüfusu vardır. Eski bir yerleşim yeri olan Kirazlı, doğal güzelliği yanında bereketli toprakları ile insanları cezbeden bir köydür. Köy halkı, 1924 yılında Selanik ilinin Kılkış kazasından gelmiştir. Köyün tarihi çok eskilere dayanır. Orada yaşayan halkın anlattığına göre eskiden Rumlar yaşarmış. Savaştan sonra ise Türkleri bu bölgeye, Rumları ise Selanik’e göndermişler. Bu köyde bir papazın yaşadığı da bilinmektedir. Papazın yaşadığı evi ziyaret etmek için yabancı ülkelerden turistler .gelmektedir. Köy halkı oldukça cana yakındır.

Köyün sokakları parke taşı döşelidir. Yazları dinlenmek için havası, suyu ve denizi çok güzeldir. Mahallenin kendine özgü yemekleri arasında kuskus, tarhana ve yufka bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi kirazı ile ünlü olan bu köy bölgenin ve hatta Türkiye’nin en kaliteli kirazının üretildiği yer olarak gösterilebilir. Trakya yöresinde gelir amaçlı kiraz üretimi yapılan az sayıda ki köylerden biri de Kirazlı Köyüdür. Kaliteli sofralık üzüm, zeytin, kiraz, mısır, kavun, karpuz, domates ve fasulye üretilmektedir.

NOT: Mahallemizi ziyaret etmek istediğiniz zaman, mahalle muhtarımız LÜTFİ AKŞER’i 05398176453 numarasıyla arayabilirsiniz.